Boşanmış Kadına Tavsiyeler

 

 

Boşanmaya da evliliğin bir parçası olarak bakılmalı. Her ilişkide sorunlar olabileceği gibi bunların çözümsüz olduğu noktada da saygı çerçevesinde bitirmek de olası. Ne şekilde olursa olsun bu sürecin doğal aşamalarının olduğunu belirten Uzm. Psik. Begüm Kaplan, bu aşamaları sağlıklı bir şekilde atlatmanın yollarını Şık Hayat okuyucuları için anlatıyor.

 

 

Bir kadının büyük hayallerle evlenip, yıllar sonra yuvasının yıkılması onun için travmadır. Evliliğini karşılıklı anlaşarak bitirmeye karar vermek ya da aldatılma sebebiyle boşanma kararı almak da cesaret isteyen sancılı bir süreçtir.

 

 

Günümüzde kültürel ve ekonomik sebepler kaygısısıyla mutsuz evliliklerini devam ettirmek zorunda olan nice kadınlarımız vardır. Daha da acısı, aldatıldığını bildiği halde sırf bununla kendi iç dünyasında yüzleşemediğinden bu sıkıntısını halının altına pislik saklar gibi kapatan nice sahte evlilikleri devam ettiren kadınlarımız vardır.

 

 

Ayrılık kararı ister anlaşarak olsun ister beklenmedik bir şekilde olsun, bir yaşamın, alışkanlıkların, anıların bırakılması demektir. Bu yaşanmışlıklar ve varsa ortak çocuk biten evlilikle kemikleşmiştir ve ayrışması acı vericidir.

 

 

Aldatılmanın da çeşitleri vardır. Benim burada değinmek istediğim, yıllarca ikinci bir kadınla haberi olmadan kocasını paylaşmış, evliliği üç kişi yaşamış kadınların psikolojisidir.

 

 

Olayı öğrendikten sonra kadın yasta beklediğimiz belirtileri yaşar. Bunların aşamaları vardır. Kısaca maddelersek; **İlk tepki şoktur. **İkincisi, tepki göstermektir. İsyan ve ‘neden ben’ soruları ile savaşma dönemidir. En sancılı ve can acıtan ama bir o kadar da daha sonrasında kadının ruhunu olgunlaştıran süreçtir.

 

 

**Üçüncü dönem yaşadıklarını işlemlemeye başladığı dönemdir. Kişi yavaş yavaş sindirmeye ve kendi yaşamına dönmeye başlar. **Sonuncusu olan dördüncü dönem ise, kadının hesaplaşmalarını bitirip, sindirdiği, affettiği ve geçmişinde yaşadığı acılarından özgürleştiği dönemdir.

 

Dört dönemi de başarıyla geçirmiş ve kendilerine yeni hayat kurabilmeyi başarmış kadınlarla yaptığımız çalışmalarda hepsinin ortak bir özelliği vardı. Bu özellik ise çok sihirli ve anlamlıydı! Onlar, hayata tutunmasını bilen, DİŞLİ KADINlardı.

 

 

Çünkü dişli olmazlarsa, çarkta ezileceklerini biliyorlardı. Günümüzde ülkemizde maalesef hala boşanan kadınlara farklı gözle bakılmaktadır. Bu sebeple güçlü olmak durumunda olduklarını ve tekrar ayağa kalkmak için eskisinden daha iyi ve sağlam hayata sarılmalarını bilincinde olan kadınlardı.

 

 

Peki DİŞLİ KADINlarımız neler yaptılar da kendilerini tekradan var ettiler? Bu süreçte psikolojik destek almak çok önemlidir. Uzman yardımı alamayanlar arkadaşlarından ve ailelerinden manevi destekle yeniden yaşam bulduklarını aktardılar. Kimisi ise psikoterapi ve sosyal destekle bu süreci geçirdi. Bu travmayı bir süreç olarak görmek ve kişinin kendi potansiyelini ortaya çıkartmak için başarabileceği bir sınav gibi görmek de bu süreci daha kolaylaştırmaktadır.

 

 

Asla kişisel bakımınızı, kendinize olan saygınızın kaybolmaması açısından ihmal etmemelisiniz. Aksine bu acılı sürecinizde kendi psikolojiniz için kişisel bakımınıza özen göstermelisiniz. Bu sizi hayata bağlayan bir etken olacaktır.

 

 

Ağlama, anlatma dönemleriniz bittikten sonra hayatınıza sporu sokmanız doğal yollardan serotonin ve endorfin hormonunun salgılanması açısısından size biyolojik olarak da iyi gelecektir. Spor salonundan çok açık havada yürümeniz oksijen alımını da arttıracağı için sağlığınız için faydalıdır.

 

 

Yüksek vitaminli ve proteinli gıdalarla beslenmeniz de sağlığınızın ekilenmemesi için çok önemli bir etkiye sahiptir. Rahatlatıcı bitki çayları içmek de bedeninize ve hormonlarınıza iyi gelecektir.

 

 

Meslek sahibi değilseniz ertelediğiniz bir hobinizi işe dönüştürmek için kursa gitmeniz için fırsat yaratabilirsiniz. Çalışan bir kadınsanız çalışmayan hemcinslerinize göre daha şanslısınız.

 

 

En son aşama olan olgunluk aşamasına geldiğinizde, siz de evliliğiniz de yaptığınız hatalarla yüzleşirsiniz. Önemli olan yaşadıklarınızdan ders almak ve yenilenmiş olarak yolunuza devam edebilmektir. Eğer gerekli dersleri kendinize almazsanız, yeni yaşayacağınız ilişkide de benzer sorunları yaşamanız yüksek olacaktır.

 

 

Bu süreçte de ruhunuzun özgürleşmesi için yaşadıklarınızı affetmeniz önemlidir. Kastettiğim, geride kalan, canınızı acıtanları affedin demek değildir. Sizin kendi dünyanızda olup biteni anlamlandırıp, affedip, kendinizi özgür kılmanız için bunu yapabilmeniz sizi çok rahatlatacaktır.

 

 

Değerli, erkekleri tarafından acı yaşatılmış kadınlar, yuvaları yıkılan dişi kuşlar hayat devam ediyor. Adı üzerinde GEÇ-MİŞ GEÇmişte kaldı. Kendinize ve varsa çocuğunuza sarılın sevgiyle. Siz iyi oldukça, yaşam azminizi kaybetmedikçe bir gün doğru yerde, doğru zamanda doğru erkek kuşu bulacaksınız! Hayat her şeye rağmen devam ediyor ve yaşam güzel! Sevgi, umut ve mutlulukla kalın…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ideal-bir-babaysan-cocuguna
İdeal Bir Babaysan Çocuğuna…

Günümüzde alışveriş merkezleri, caddelerde ve parklarda bebek arabalı babaları ya yal…

Devamını Oku
bunu-21-gun-boyunca-deneyin
Bunu 21 Gün Boyunca Deneyin!

Yeni birşeylere başlamak insana her zaman umut verir. Bizi yoran, üzen şeylerin eskid…

Devamını Oku
kacin-yis-erkekler-geliyor
Kaçın, ‘Yis’ Erkekler Geliyor!

Geliştirdiği benlik algısı ise büyüklenmeci özbenliktir. Gerçek sevginin ne olduğunu …

Devamını Oku