Tatil Sizi Depresyona Sokmasın!

 

 

Sayılı zaman çabuk geçtiğinden dönüş yoluna başladınız ve ertesi gün yoğun iş temposu sizi beklemektedir. Kıyafetlerinizin rahatlığı, hava, hatta yediğiniz gıdalarınız bile değişecektir.

 

 

Dönüşte sizi ne beklediğini biliyor olarak dönmek bir avantajdır. Tatil modundan çıkıp yoğun iş temposuna girmek esasında adaptasyon sürecinize yardımcı olacaktır.

 

 

Geçmiş, geçmişte kaldı. Tatil de anılarda kaldı. Şimdi sıra çalışmak, üretmek ve gelecekte sizi mutlu, motive edecek planlarınız ve tatilleriniz için girişim yapma zamanıdır. Yaşadığınız sürece sizi umutlarınız, hayalleriniz ve anılarınızdan aldığınız dersler ayakta tutacaktır.

 

 

Eğer tatil dönüşü yoğun bir temponuz yoksa ve kendinizi boşluğa düşmüş hissediyorsanız, içinizden bir şey yapmak gelmiyorsa, canınız sıkılıyorsa gözünüzü kapatın ve sizi tatilde mutlu eden anlara giderek kendinize meditasyon yapın ya da telkinde bulunun.

 

Tatilinizi fiziksel ve beyinsel dinlenmenin yanı sıra beraber gittiğiniz kişi veya kişilerle güzel anı toplama süresi gibi de görebilirsiniz. Tıpkı bir oyun gibi. Güzel anılar biriktirme, yaşama, içine sindirme ve resmetme oyunu olsun tatiliniz. Aynı zamanda kendinize de psikolojik yatırım yapmış oluyorsunuz.

 

 

Yaz geldi, şehir bunaltıcı sıcak, yoğun iş temposu ve koşuşturma sanıyorum çoğumuzun hayatında vardır. İş yerinde önceden alınmış izin tarihleri yaklaştıkça tatile gitme motivasyonu da artıyor.

 

 

En sevdiğiniz anların resmini çekin çünkü o fotoğraflar dönüş yolunda ve günlük yaşantınıza döndüğünüzde zor adaptasyon süreci yaşarsanız işinize yarayacaktır. Tatilinizde ne yaşamak istiyorsanız onu yapın.

 

 

Burdaki depresif duygu durumdan çıkmanız için de çektiğiniz fotoğraf veya videolar işinize yarayacaktır. Severek almış olduğunuz bir objenizi de görünür bir yere koymak, beyninize tatilde yaşadığınız güzel duygu durumunu hatırlatacaktır.

 

 

Tatil moduna girdiğinizden itibaren seyahatinize ve ana odaklanın. Bavul hazırlamanızdan yapacağınız yolculuk tipine kadar anda kalın, anı keyifle yaşamaya çalışın. Sihirli sözcüğünüz KEYİFTEYİM olsun!

 

 

Derken tatil için yapılan alış-veriş de bitti, bavullar hazırlandı vee ver elini tatil… Tatilde gidilecek yer kimisi için bildiği, sevdiği bir mekan, kimisi için de yeni keşfedilecek bir ülke veya şehirdir. Her neresiyse tebdil-i mekanda ferahlık vardır.

 

 

Şehrin gürültüsü ve sıcaklığı da bu değişim içerisindedir. Durum böyle olunca adaptasyon süreciniz sıkıntılı olabilir. Hatta sizi kısa bir depresyon bile bekleyebilir.

 

 

Tatile çıkması güzel de sonrası... Her güzel şey bitermiş. Tatil de bitecek elbet. Ama sonrasında depresyona girmemeniz için psikolojinizi hazırlamanız gerekiyor. Psikolog Begüm Kaplan tatil sonrası depresyona girmemenizi engelleyecek önerilerde bulundu.

 

 

Seyahatte beklenmedik bir aksilik gerçekleşirse bile ‘her şey yolunda ve keyfim yerinde’ deyin. Çünkü olumsuzluklarda bile duygu durumumuzu değiştirmenin sırrı kullandığımız kelimelerde saklıdır. Beyin verilen telkini alır ve işlemler.

 

 

İster yemek olsun, ister gezmek olsun, isterseniz sadece etrafı seyretmek olsun doya doya yaşayın. Şımartın kendinizi! Bütün bir yıl çalışıyorsunuz. Ne de olsa hayat şartları ve stresli şehir yaşamı zor. O yüzden sihirli sözcük KEYİF’i unutmayın!

 

 

Olumlu duygu durumunu yakaladıktan sonra yeni planlarınız için kendinizi sıkmayacak şekilde adımlar atın. Unutmayın her şey bir hayalle başlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

corona-virusu-nedeniyle-hepimiz-evdeyiz-cocuklarimizla-nasil-vakit-gecirmeliyiz
Corona Virüsü Nedeniyle Hepimiz Evdeyiz... Çocuklarımızla Nasıl Vakit Geçirmeliyiz?

Corona virüsü salgını çocukları nasıl etkiliyor? Tüm gün evde olan çocuklar için yeni…

Devamını Oku
neler-oluyor-bize
Neler Oluyor Bize?

Son dönemde artan vahşi cinayetler akıllara "acaba canileşiyor muyuz" sorusunu getird…

Devamını Oku
kiz-gibi-aglama
Kız Gibi Ağlama!

Toplumumuzun en çok sıkıntı duyduğu konulardan biri cinselliktir sanırım. Çocukların …

Devamını Oku