Seks Bağımlısı Mısınız?

Seks bağımlılığı olarak bilinen nemfomani hakkında merak edilen her şeyi Psikolog Begüm Kaplan'a sorduk

Gözde S. KADIOĞLU

gozde.kadioglu@posta.com.tr

Çok kişinin kafasında olan bir soru bu; Acaba seks bağımlısı mıyım? Kardashian/Jenner ailesinin damadı Scott Disick bir seks bağımlısı olduğunu açıklamış ve gündeme bomba gibi düşmüştü. Kardashianların eski damadı itiraf etti: Seks bağımlısıyım.

Yabancı basında pek çok kaynakta nemfomani hakkında bilgiler yer alsa da, Türkiye'den bir uzmanın görüşünü almakta fayda olduğunu düşünerek Psikolog Begüm Kaplan'a danıştık. Nemfomani hakkında sıklıkla sorulan soruları yanıtlayan Kaplan, belirtilerden tedavi sürecine dek tüm detayları bizlerle paylaştı.

 

 

Öncelikle Tanımla Başlayalım; Nemfomani Nedir?

"Bireyin aşırı seksüel istek duymasıyla çok sık partner değiştirerek cinselliği yaşama durumu diyebiliriz. Bu bireyler çevrelerini, ahlak kurallarını, sosyal baskıyı yok sayarak herhangi bir partnerle sosyal sınıfı ne olursa olsun sık sık seks yapmayı arzular. Yaşanan bu duygu durumu ve özel bilinç kişiyi o kadar mutlu eder ki, o kanaldan çıkmamak için hep yeni dorukların arayışı içerisinde olurlar. Tabi eşine sadık, sevgi ve aşk dolu kişilerin partneriyle yaptığı sık seks ve yaşadığı orgazmı bu durumdan ayırt etmek lazım."

Nemfomani Belirti Verir mi?

"Cinsellik kişinin sürekli doyurması gerektiği bir ihtiyaç olarak algılanınca bu durum normal hayat rutininde aksamalara yol açmaya başlıyor. Seks, nemfomanlar için duygusal ihtiyaçtan öte bir istek, adeta birini elde etme oyunu gibi görülmekte. Bu durum da bir noktadan sonra kişinin yaşam kalitesini zorlamaya başlıyor. Hatta cinsel ilişkiden sonra da tatmin olmama durumu sık görülen bir semptom. Nemfoman olan kişiler, yaşadıkları rastgele ilişkiler sonrası üzüntü veya suçluluk duygusu hissetmez, adeta kişi cinselliğe sürekli aç olurlar. Gergin olma, sinirli olma ve öfkeli hissetme gibi belirtiler de sık sık görülebilir. Sanki bir şeyler yolunda gitmiyor duygusu yaşadıklarından orgazm olsalar da gevşemeyi ve rahatlamayı yaşayamazlar."

Sebep Olan Etkenler Nedir?

"Psikogelişimsel olarak, bireyin çocukluğunda alamadığı sevgi ve güvensizlik duygusu ileride bu açığını kapatması için kullanabileceği bir araç olabiliyor, yani hissetttiği boşluğu ancak başka bedenlerde kapatmaya çalışırlar. Psikolojik olarak, kişinin yaşadığı ruhsal bozukluklar ve dürtü kontrol bozuklukları da nemfomaniye etken olabilir. Biyolojik olaraksa genetik faktörler, organik beyin hastalığı ve iç salgı bezlerindeki düzensizlikler nemfomani sebepleri arasında gösterilebilir."

 

 

Nemfomani İle Karıştırılan Başka Rahatsızlıklar Var Mı?

"Evet, var. Örneğin vulva egzaması olan kadınlar, hastalığın semptomları sebebiyle kadın sürekli uyarılma halindedir. Ancak hastalık tedavi edilince belirti ortadan kalkar. Yaş dönümlerinde kadınların yaşayabildiği hormonal dengesizlikler de kişide ruhsal bunalım ve bozukluklara sebep verebilir. İlaç veya kimyasal madde kullanımınının yan etkileri de nemfomaniye benzer semptomlar gösterebiliyor."

Nemfomaninin Zararları Var mı?

"Nemfomanide kişi kendini bir noktadan sonra sıklıkla tekrarlayan başarısız ilişkilerin içerisinde bulur. Amaç sadece seks yapmak olduğundan, duygusal bağ kurmaksızın, çoğu zaman toplum kurallarını hiçe sayarak rastgele partnerlerle seks yapan bireyler, toplum tarafından da tepki ile karşılanabilir. En önemlisi, seks hayatı çok aktif olan bireylerin cinsel hastalık kapma riskinin oldukça yüksek olması..."

Tedavi Edilebilir mi?

"Tedavi için öncelikle kişinin yaşadığı mevcut durumdan memnun olmadığını fark etmesi ve bunu değiştirmek için istekli olması gerekiyor. Bu noktada nörolog, psikiyatr ve psikolog üçgeninde bir tedavi en sağlıklı yöntem diyebilirim. Duruma göre ilaç tedavisi ve buna paralel psikoterapi uygulanabilir. Gerekirse zaman zaman hipnoterapi ile de desteklenerek nemfomani tedavisi gerçekleştirilebilir."

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tatil-sizi-depresyona-sokmasin
Tatil Sizi Depresyona Sokmasın!

Sayılı zaman çabuk geçtiğinden dönüş yoluna başladınız ve ertesi gün yoğun iş temposu…

Devamını Oku
bu-zor-gunleri-atlatabilmenin-10-yolu
Bu Zor Günleri Atlatabilmenin 10 Yolu

15 Temmuz gecesinden sonra psikolojik olarak toparlanabilmemizi sağlayacak 10 öneri…

Devamını Oku
neler-oluyor-bize
Neler Oluyor Bize?

Son dönemde artan vahşi cinayetler akıllara "acaba canileşiyor muyuz" sorusunu getird…

Devamını Oku